Sıkça Sorulan Sorular

1- Minik Gamzeler ne zaman kuruldu?
Derneğimizin temeli 2008 yılında atıldı. 2008-2012 döneminde platform olarak faaliyet gösterildi. 9 Ekim 2012’de resmi olarak dernek kuruluşumuzu gerçekleştirdik.
2- Hangi cemaate, partiye veya gruba bağlısınız?
Hiçbir yere. 2008’de yola çıkarken belirlediğimiz kuralı halen uyguluyoruz ve bundan sonra da uygulamaya kararlıyız. Biz ihtiyaç sahibi çocukların mutluluğu için bir araya gelmiş, Allah rızası için çabalayan gençleriz. Birbirinden farklı görüşlere sahip kişiler ekibimizi oluşturuyor. Amacımız ortak: çocukların mutluluğu.
3- Neler yapıyorsunuz?
23 Nisan Çocuk Bayramı’nda “Her Çocuk Aynı Dilde Gülümser” ismiyle çocuk şöleni düzenliyoruz. Ramazan ayında, yardım yaptığımız çocukların evlerine sıcak iftar yemeği götürüyor, aileleri kendi evlerinde ağırlıyor ve beraber iftar yapıyoruz. Ramazan ve Kurban Bayramları’nda Bayramlık Kıyafet, sonbahar-kış döneminde ise Kışlık Kıyafet yardımı yapıyoruz. Yine Ramazan Bayramı’na yönelik kıyafet yardımı yaptığımız çocuklara sevdikleri gıdalardan oluşan Çocuk Kumanyası hazırlıyor ve teslim ediyoruz. Ayrıca eğitime destek amaçlı olarak MİGAM Kütüphanesi kuruyoruz. Ailelere “ne zaman, neye, ne kadar” ihtiyaçları varsa alabilmeleri için Alışveriş Kartı teslim ediyoruz.
4- Nasıl yardım yapabiliriz?
Derneğimiz farklı yardım kampanyaları düzenlemektedir. Dilerseniz GENEL BAĞIŞ hesabımıza etkinliklerin ihtiyaçlarını karşılamak ve idari giderlerde kullanılmak üzere genel bağışlarınızı aktarabilirsiniz. Bunun haricinde bayramlık/kışlık kıyafet, alışveriş kartı, iftar yemeği, çocuk kumanyası, kütüphane kampanyasında kitap üstlenmek vb. tüm etkinlikler için Bilgi Yönetim Sistemimizi (BYS) kullanabilirsiniz.
5- Kredi kartıyla bağış yapabilir miyiz?
Evet. Dilerseniz acil ihtiyaçlarda kullanılmak üzere veya kampanyalarımızda kullanılmak üzere kredi kartınız ile bağış yapabilirsiniz. Bunun için https://bagis.minikgamzeler.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Ana Bağış Türleri ve alt bağış türlerinden uygun olan seçenekleri tercih ederek bağışınızı güvenli ödeme yöntemi (3D Secure) ile aktarabilirsiniz.
6- Banka hesabınıza bağış yapabilir miyiz?
Elbette. Ancak; Yardım Toplama Kanunu gereği her kampanyamız için İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü’nden yardım toplama izni alınmakta ve buna bağlı olarak banka hesabı açılmaktadır. Bu sebeple farklı kampanyalarımız için farklı hesaplarımız mevcuttur. Banka Hesap Numaralarımız sayfasından genel bağış ve kampanya hesaplarımıza ulaşabilirsiniz.
7- SMS ile bağış yapabilir miyiz?
Evet. 8850’ye göndereceğiniz her bir mesaj ile derneğimize 5 TL bağışta bulunabilirsiniz. Bu bağışlarınız herhangi bir kesinti olmadan derneğimize ulaşmaktadır.
8- Ayni bağış kabul ediliyor mu?
Düzenlediğimiz kampanyanın türüne ayni bağış kabul ediyoruz. Ancak yapılacak bağışların kampanyamıza uygun olması ve sistemden üstlenme talebinde bulunulması gerekiyor. Havuz mantığında yardım toplamıyoruz. Formatımız gereği hayırseverlerimizin çocuklara kıyafet, ailelere iftar yemeği, ailelere alışveriş kartı, çocuk kumanyası ve kütüphane etkinliğimizde kitap seti üstlenmesi gerekiyor. Hayırseverimiz üstlendiğinin ne olduğunu biliyor, alışverişini ona göre yapıyor. Sonrasında derneğimize kargo ile göndererek veya elden teslim ederek ayni bağışını tamamlamış oluyor.
9- Zekat bağışlayabiliyor muyuz?
Tabi ki. Fakat bu bağışı yaparken mutlaka “zekat” olduğunu belirtmeniz gerekiyor. Havale/EFT yaparken açıklama kısmına yazmalı, kredi kartıyla bağış yaparken bağış türü bölümünden seçmelisiniz.
10- Faaliyetlerinizden nasıl haberdar olabilirim?
Tüm faaliyetlerimizi sosyal medya hesaplarımızdan duyuruyoruz. Facebook, Twitter ve Instagram sayfalarımızı takibe alabilirsiniz. Ayrıca cep telefonu numaranızı ve e-posta adresinizi hayırsever listemize kaydettirebilirsiniz.
11- Etkinlikte üstlendiğim çocuğu görebiliyor muyum?
Kesinlikle evet! Etkinliklerimizde şeffaflığı ön planda tutuyoruz. Bunun için özellikle kıyafet etkinliklerimizde dağıtım esnasında fotoğrafçı arkadaşlarımız da yer alıyor ve çocuklarımızın fotoğraflarını çekiyor. Çekilen fotoğraflar düzenlendikten sonra Bilgi Yönetim Sistemimizdeki (BYS) hesabınıza yükleniyor. Dilediğiniz zaman oradan görüntüleyebiliyorsunuz.
12- Etkinliklerinize katılıp üstlendiğim çocuğu görebilir miyim?
Eğer etkinlik günü kendi aracınız ile gelme imkanınız varsa, elbette. Gönüllü olarak dernek faaliyetlerini yürüten bir ekibimiz olduğu için kendi araçlarımızda çocukların paketleri ve görevlilerimiz bulunuyor. Bundan dolayı kendi aracınız ile ulaşımınızı sağlayabilirseniz paket teslimini beraber gerçekleştirebiliriz.
13- Üstlendiğim çocuğu ziyaret etmek istiyorum. Mümkün müdür?
Çocuklarımızın ve ailelerinin adreslerini ve diğer bilgilerini, güvenlik ve mahremiyet sebebiyle kesinlikle paylaşmıyoruz!
14- Kütüphane etkinliklerinizin formatı nedir?
Öncelikle kütüphane kuracağımız okulu ve çevresini araştırıyoruz. Ayrıca bağlı bulunduğu İlçe/İl Milli Eğitim Müdürlüğü’yle resmi yazışmaları yaparak izin alıyoruz. Sonrasında okulun programlarına uygun kitapları belirlemek için çalışma yapıyoruz. Bu çalışma sonucunda ortaya kitap setleri çıkıyor. Bilgi Yönetim Sistemimiz (BYS) üzerinden bu setleri ilan ediyoruz ve sizlerin sistem üzerinden üstlenmesini talep ediyoruz. Setlerimiz genellikle 25-50-100-200 TL’lik oluyor.
15- MİGAM Kütüphanesi nedir?
Çocuklarımız televizyon seyretmeyi seviyor. Çizgi filmlerin hareketli dünyasından hoşlanıyor. Onların dikkatlerini çekmek ve iyi bir okur olmalarını sağlamak her geçen gün zorlaşıyor. Bizler hem kitaplarla tanışmaları hem de iyi bir okur olmaları için özel bir çalışma yapıyoruz. Onlara rengârenk bir kütüphane, oyun oynayarak kitap okuyabilecekleri bir mekân oluşturmaya çalışıyoruz. Bunun için modern bir mimari çizim yaptırıyor, kütüphanenin kurulacağı okulun türüne (ilköğretim-ortaöğretim) göre dekorasyonunu belirliyoruz. Sonrasında hayırseverlerimizin bu mimari çizimdeki kütüphane eşyalarını üstlenmelerini ve ayrıca nakliye-inşaatı için nakdi bağış yapmalarını talep ediyoruz.